For virksomheder og private
Grundlaget for økonomiske beslutninger
Personlig rådgivning med ét fokus
Overdragelse af virksomhed og arv
Få styr på hele den økonomiske pakke
Forberedelse øger chancen for succes
Rådgivning på baggrund af solid erfaring
Med vægt på sparringen
Køb og salg af virksomhed
Der kan være koldt og ensomt på toppen
Driver du virksomhed ud fra mavefornemmelser
Er du iværksætter, eller overvejer du?
Skab et stærkt team
Har du sikret dig og dine?
LEDERnetværk med fokus på erhvervsmæssig sparring
Økonomi, administration og investering
Bruger du din tid rigtigt?
Få mere viden
Deltag den 16. november (Tilmelding påkrævet)
Det handler ikke kun om penge, når en virksomhed skal skifte hænder, vi tager også de menneskelige/personlige aspekter med i vores rådgivning. Hvis næste generation skal overtage, skal arvingerne tilgodeses på en måde, som alle kan være tjent med.
Hos Døssing og Partnere har vi som revisorer stor erfaring med at rådgive i disse situationer – med henblik på at tilrettelægge en proces, der optimerer de skatter og afgifter, et generationsskifte eller virksomhedskøb/salg vil udløse.
Vi bidrager med oplæg til overtagelsesmodel, vi deltager ofte med rådgivning omkring udarbejdelse af en virksomhedspræsentation, selskabsstruktur, finansieringsforslag og kontakt til pengeinstitut, vi assisterer med udarbejdelse af budgetter samt er ofte med i processen omkring salg-/købsaftale og hele det formelle grundlag. Som revisorer er vi naturlig part i en due diligence proces.
Vi samarbejder lokalt med advokater og banker, som sikrer, at vi i en proces kommer hele vejen rundt og opnår den bedste løsning for køber/sælger.
Gratis arrangement i Helsingør den 16. november fra kl. 13.30-18.00Læs mere og tilmeld dig via nedenstående link:
MasterClass Helsingør