For virksomheder og private
Grundlaget for økonomiske beslutninger
Personlig rådgivning med ét fokus
Overdragelse af virksomhed og arv
Få styr på hele den økonomiske pakke
Forberedelse øger chancen for succes
Rådgivning på baggrund af solid erfaring
Med vægt på sparringen
Køb og salg af virksomhed
Der kan være koldt og ensomt på toppen
Driver du virksomhed ud fra mavefornemmelser
Er du iværksætter, eller overvejer du?
Skab et stærkt team
Har du sikret dig og dine?
LEDERnetværk med fokus på erhvervsmæssig sparring
Økonomi, administration og investering
Bruger du din tid rigtigt?
Få mere viden
Vi er et revisionsfirma bestående af mere end 50 dygtige revisorer. Vi arbejder med værdiskabende revision, men også med netværk og sparring
Vores medarbejdere specialiserer sig i de kerneområder, vi servicerer vores kunder inden for. Derfor vil man hos Døssing & Partnere altid blive mødt af en specialist inden for det enkelte fagområde.
Hos Døssing & Partnere er vi et team af godkendte, almindelige og statsautoriserede revisorer.
Vi har fokus på kvalitets-, og værdiskabende revision, men vi har også fokus på, at vores revisorer skal være menneskelige og nærværende. Derfor er vi både ambitiøse på egne og kunders vegne.
Tæt nok på til at være lokal
Med vores primære kontor er placeret i Hillerød kun 17 km fra Farum, er vi tæt nok på, til at have en finger på pulsen i lokalområdet.
Vi kommer også gerne ud til dig, og holder vores møder.
En godkendt revisor kan i flere tilfælde være nødvendig ved lov.
Det er altafgørende for vores kunder, at vi som revisionshus har godkendte revisorer tilknyttet.
Hos Døssing & Partnere er vi et team af godkendte, almindelige og statsautoriserede revisorer. Vi har fokus på kvalitets-, og værdiskabende revision, men vi har også fokus på, at vores revisorer skal være menneskelige og nærværende. Derfor er vi både ambitiøse på egne og kunders vegne.
Vi har over 1.700 regnskabskunder og mere end 850 aktie- og anpartskunder.
Alle disse kunder har forskellige ønsker, behov og udfordringer, som vi imødekommer. Med kontor i Hillerød, har vi mange kunder fra både Helsingør, Hillerød, Nordsjælland og København.
Som registreret revisionsfirma kan du hos Døssing & Partnere få lovpligtig revision i både Danmark og Europa.
Som revisor mener vi, det er vigtigt, at kunderne får tilrettelagt deres revisionsopgaver fra start. Dette gøres som et led i vores vision om altid at udvise god regnskabs-, og revisionsskik. Derfor ansættes vores revisorer også ud fra både deres menneskelige kompetencer og værdier samt deres faglige kompetencer. På den måde sikrer vi, at vores kunder altid oplever branchens bedste kvalitet og service.
I Danmark er nogle virksomheder underlagt revisionspligt. Her udfører Døssing & Partnere, en gennemgang samt evt. godkendelse af regnskaber for virksomheder med revisionspligt i Farum. Når vi beskæftiger os med revidering af regnskab, udføres dette altid en godkendt eller statsautoriserede revisor.
Udover revidering beskæftiger vi os hos Døssing & Partnere også med Skatterådgivning, bogføring og et stort antal andre ydelser indenfor revision.
Som revisionsfirma mener vi, det er vores pligt at skabe værdi og være proaktive overfor vores kunder. Som et moderne revisionsselskab ønsker vi at fokusere på de direkte omkostningsbesparelser, arbejdsprocedurer og andre forhold, der kan skabe værdi for vores kunders virksomheder, i deres privatøkonomi og forretninger.
Vi er et revisionshus med over 50 ambitiøse revisorer og partnere. Alle med forskellige kernekompetencer og specialer. Derfor kan vi også tilbyde vores kunder, at de kan få økonomisk rådgivning, men også en revisor, der er specialist i dette. Vi tilbyder, at private og virksomheder i Farum kan få rådgivning omkring økonomi.
Vores kundeportefølje spænder bredt, og vi har erfaring med at servicere virksomheder, foreninger og selskaber. Vi beskæftiger os med services såsom rådgivning, bogføring, revision, m.m.
Døssing & Partnere beskæftiger sig med økonomisk rådgivning for alle typer virksomheder og foreninger. Uanset om du har en lille, mellemstor eller stor virksomhed, har vi en revisor, der kan hjælpe. Dernæst har vi også erfarne revisorer inden for økonomisk rådgivning af iværksættervirksomheder og enkeltmandsvirksomheder. Vi hjælper med både økonomisk rådgivning og skattemæssige forhold.
Som privatperson kan du komme til Døssing & Partnere for økonomisk rådgivning. Vi hjælper dig med at skabe overblik over din økonomi samt gennemgå den og finde optimeringer. Samtidig hjælper vi med rådgivning i forhold til skat, investeringer, budgetter, og skatteforhold.
Vi har siden 1916 beskæftiget os med køb og salg af virksomheder i Farum, Nordsjælland og København. Vi bistår kunder i både købs-, og salgsprocesser. Vi tilbyder altid et gratis og uforpligtende første møde.
Vi hjælper med at værdiansætte din virksomhed, lave informationsmateriale, salgsmodne virksomheden samt at hjælpe med at kontakte mulige købere. Vi vil altid være ambitiøse på vores kunders vegne.Vores team er kompetente revisorer, som mest effektivt og uden at trække tingene i langdrag, hjælper kunder med at sælge deres virksomhed i Farum.
Hvis du ønsker at købe en virksomhed, kan du altid kontakte en af Døssing & Partneres specialister på området. Herefter bliver du inviteret forbi til et gratis og uforpligtende møde. Vi kan både hjælpe dig med at finde den rette virksomhed eller gennemføre et køb af en allerede udset virksomhed. Dette betyder, at vi kan være med dig fra tanke til handling.
Vi ved, at familie er vigtigt. Derfor bestræber vi os også altid på at gennemføre et generationsskifte ukompliceret og gnidningsfrit. Vores medarbejdere er specialister i ejerskifte og generationsskifte. De har i mange år, beskæftiget sig med rådgivning, sparring og gennemførsel af generationsskifter i virksomheder i Farum og omegn.
Der er ved et generationsskifte nogle andre faktorer, der spiller ind end ved ejerskifte. Et generationsskifte kan fx være forårsaget af død. Her kan der sidde en yngre og ældre generation, der begge skal have fordel af skiftet. Der er forskellige faktorer, der spiller ind ved et generationsskifte. Derfor tager vi tidligt i processen højde for følgende:
Der er flere forskellige måder, hvorpå man kan gennemføre et generationsskifte. Vi tager udgangspunkt i den enkelte virksomhed, ønsker og familien. Et generationsskifte kan fx ske, gennem:
Så er du altid velkommen til at kontakte vores revisorer. Vi har mange års erfaring, og sidder klar til at hjælpe dig og svare på spørgsmål.
Døssing & Partnere vil gerne hjælpe iværksættere. Derfor har vi valgt at tilbyde ét gratis og uforpligtende møde, hvis du går med en iværksætterdrøm. Du får sparring og rådgivning med en af vores iværksætter specialister. Vi tilbyder rådgivning inden for det område, du ønsker i forbindelse med virksomheden, skatte- og regnskabsmæssige forhold.
Hos Døssing & Partnere har vi siden 1916 hjulpet iværksættere. Både gennem ovenstående gratis og uforpligtende møde og gennem vores iværksættercafé, hvor du fortroligt kan mødes til sparring og rådgivning med andre iværksættere samt vores iværksætter ekspert, Martin. Her drøftes bl.a.:
Døssing & Partnere tilbyder i samarbejde med Martin Jørgensen og Tino Jønsson iværksættercafé tre steder i Nordsjælland. Iværksættercafe foregår i Døssing & Partneres lokaler i Hillerød. Du vil møde andre ligesindede, få lærerige oplæg samt kunne spare med erfarne iværksættere.
Martin har over 17 års erfaring med iværksættere og iværksætteri. Han er klar til at hjælpe dig, når vi afholder iværksættercaféer.
Derudover kan du også møde Tino Jønsson. Tino har selv arbejdet med iværksætteri i over 20 år. Han guider dig, tester din idé og deler ud af sin egen erfaring på området.
Hos Døssing & Partnere tilbyder vi et gratis One to one møde. Her får du mulighed for at møde og sparre med vores kollega Martin. Du kan booke møde her - det er gratis og fuldstændigt uforpligtende.
Som et moderne revisionsfirma, hvis vision er at skabe værdiskabende revision, tilbyder vi netværksarrangementer. Dette gør vi bl.a. ved at tilbyde virksomheder at blive en del af vores netværk. Oplev:
Alle vores møder starter med, at vi sammen spiser en morgenkomplet fra kl. 07.45.
Alle vores møder starter med, at vi sammen spiser en morgenkomplet fra kl. 07.45. Vi tilbyder netværksmøder på følgende lokationer.
Det eneste det kræver er, at du møder op med et åbent sind, og er motiveret og ambitiøs.
Et møde kan omhandle mange ting, bl.a. foredrag, cases, sparring, gruppearbejde eller "den varme stol". Der vil i en periode være syv møder afholdes af Tino Jønsson, som siden 2009 har drevet Netværk og Sparring.